Jak probíhá pracovní oběd

pracovní oběd

Pod názvem „oběd“ si představíme dobré jídlo, nápoj, kávu a možná i zákusek. Pracovní oběd se však netýká pouze ukonejšení hladového žaludku. Řeší se při něm obchodní záležitosti, což představuje svým způsobem formu společenské akce. Hlavním účelem pracovního oběda je probírání dílčích otázek, které se týkají obchodu, a zároveň upevňování vzájemné důvěry. Pracovní oběd se domlouvá většinou telefonicky nebo ústně. Pracovní oběd může být rovněž součástí celodenního jednání či konference. Zahájen je mezi 12 až 13 hodinou odpolední a je určen pouze pro pár hostů. Nezřídka však pouze pro dvě osoby. Délka pracovního oběda je individuální a může se protáhnout i na dvě hodiny.

Pracovní oběd má svá pravidla

Záleží, zda se jedná o pracovní oběd mezi kolegy nebo obchodními partnery. Mezi kolegy může často jít pouze o doladění pracovních záležitostí. Takový oběd se domlouvá většinou osobně na pracovišti. Pokud však zveme na oběd obchodního partnera, zveme jej osobně nebo telefonicky a předem stanovíme termín a místo. Slušné je nabídnout dvě až tři možná setkání a výběr restaurace či kavárny tak, aby se náš obchodní partner cítil dobře. Většinou platí útratu ten, který pozval osobu či osoby na pracovní oběd. Samozřejmě je zvykem se nabídnout, že zaplatím svou útratu nebo půlku útraty. Nicméně hostitel s poděkováním odmítne. Hostitel by měl být na místě předem a komunikovat s obsluhou bez rozdílu, zda se jedná o muže či ženu. Pozvaný by nikdy neměl čekat na svého hostitele.

Výhody pracovního oběda

Ať už se jedná o oběd nebo setkání u kávy, pokud nemáte hlad, jde o příležitost k upevnění vztahů, prohlubování důvěry, a to zcela neformálním způsobem na neutrální půdě. Setkání je nejlépe začít společenskou konverzací a obchodní záležitosti nechat na později. Vhodná jsou neutrální témata o koníčcích, rodině či dovolené. Volná konverzace vám pomůže zbavit se počátečních nejistot. Vynechejte však politiku a náboženská témata, kde byste mohli píchnout do vosího hnízda. Nikdy neskákejte do řeči a zkuste být empatičtí. Pomůže vám to více pochopit myšlenky vašeho obchodního partnera. Rozhodně schůzku zbytečně nenatahujte a držte se plánovaného času. Různé podrobnosti, které vyplynou u pracovního oběda, mohou být předmětem dalšího jednání. Než se rozloučíte, potvrďte si vzájemně nové termíny pro další jednání.

Zdroj fotografie: http://envirofone.com


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,