Jak si založit živnost? Poradíme Vám krok za krokem

živnost

Unavilo Vás již pracovat pro svého zaměstnavatele den co den a za mizernou mzdu? Chcete být pánem svého času a máte vizi, jakým směrem se chcete v podnikání ubírat? Založte si živnost! Poradíme Vám, jak na to.

Předtím, než si založíte živnost, tedy se stanete OSVČ (osobou samostatně výdělečně činnou), důkladně zvažte, zdali vůbec živnostenské oprávnění potřebujete. Pokud se chcete například zabývat zemědělstvím, vykonávat právní činnost, být daňovým poradcem či copywriterem, můžete podnikat i bez živnostenského oprávnění.

Podmínky pro založení živnosti

Abyste si mohli založit živnostenské podnikání, musíte nejprve splňovat několik následujících podmínek:

  • musíte být osobou plnoletou, tedy starší 18 let;
  • nesmíte být stíhán z nějakého zločinu (musíte mít čistý výpis z trestního rejstříku);
  • rovněž musíte být po právní stránce způsobilý (způsobilost dokážete platným občanským průkazem).

Co vše budete potřebovat?

Ještě donedávna bylo možné založit živnost pouze přímo na pracovišti živnostenského úřadu. Ale protože i úřady jdou dnes s dobou, je možné si založit živnost i elektronickou formou. Ať se rozhodnete využít tuto pohodlnější variantu či se raději dostavíte na dané pracoviště, neobejdete se bez:

  • platného občanského průkazu;
  • aktuálního výpisu z trestního rejstříku, který dokáže vaši trestní bezúhonnost;
  • formuláře ohlášení živnosti neboli Jednotného registračního formuláře;
  • potvrzení o zaplacení správního poplatku;
  • dokladu potvrzujícího vaši odbornou způsobilost vykonávat danou činnost (týká se to živností vázaných, řemeslných a koncesovaných);
  • u volných živností nepotřebujete žádnou odbornou způsobilost;
  • dokladu prokazujícího důvod pro užívání prostor, do nichž umístíte sídlo podnikání, pokud se bude lišit od adresy vašeho trvalého bydliště.

Kolik to bude stát?

Pokud si zakládáte poprvé živnostenské podnikání, čeká vás poplatek za ohlášení ve výši 1.000,- Kč. Pakliže si v budoucnu budete chtít svou dosavadní činnost rozšířit, zaplatíte 500,- Kč za každou další živnost, kterou nahlásíte. Ti, kteří žádost podají prostřednictvím kontaktních míst veřejné správy, pak ještě zaplatí 50,- Kč navíc za zprostředkování.

Jak tedy živnost ohlásit?

Ohlášení živnosti podniknete prostřednictvím výše zmíněného jednotného registračního formuláře. Díky němu nejenže ohlásíte živnost na živnostenském úřadě, ale zaregistrujete si i na finančním úřadu k platbě daně z příjmů, platbě sociální a zdravotní pojištění. Formuláře jsou naštěstí koncipovány velmi přehledně a jednoduše a samozřejmostí je i případný návod, pomocí kterého získáte odpovědi na případné nejasnosti při vyplňování.

Samotný výpis z živnostenského rejstříku pak obdržíte zpravidla do týdne. Tím získáte i své vlastní identifikační číslo (IČ), pomocí které se budete identifikovávat na fakturách a jiných dokumentech.

Rozmysleli jste si to dobře?

Předtím, než učiníte profesní restart a začnete podnikat, měli byste vzít v úvahu, že nic není zadarmo a že právě zde budete potřebovat nějaké úspory do začátku, a to zejména na měsíční zálohy sociálního a zdravotního pojištění, které vám dosud strhával ze mzdy zaměstnavatel. V případě sociálního pojištění činí minimální měsíční záloha 1.894,- Kč a v případě zdravotního pojištění 1.752,- Kč.

Zlatým pravidlem je, abyste disponovali minimální částkou na pokrytí těchto poplatků pro nejbližších 12 měsíců, než se podnikání rozjede na plné obrátky.

Fotografie publikována se svolením Serge Bertasius Photography / FreeDigitalPhotos.net


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,