Když přivýdělek, tak na dohodu

stockvault-coloured-plastic100881

V dnešní době je na denním pořádku stav, kdy jedinci nestačí plat jen z jediného zaměstnání a proto tento problém řeší vedlejšími brigádami a přivýdělky. Jak také jinak. Ne každý zaměstnavatel dává tak slušnou výplatu, aby svým zaměstnancům zaručil slušný život. A co jiného potom dělat když finance nestačí? Najít si brigádu. Nebo jít krást, ale to nedoporučujeme.

Letošní rok, však do této problematiky konečně vnesl několik velmi závažných a zároveň i vítaných změn. Jak to? Jednoduše. Byli konečně po X letech navýšené limity, které si můžete na dohodu o provedení práce vydělat a nemusíte je danit zálohově. Následně též byli posunuty limity, na které se stále ještě nevztahuje odvod sociálního a zdravotního pojištění. V praxi to znamená, že co si na brigádě vyděláte, to vám zůstane. Státu odvedete „pouhých“ 15% a to není tak hrozné.

Prohlášení k dani

Do konce loňského roku byla využívána daň zálohová u každého vedlejšího příjmu, který v kalendářním měsíci překročil 5.000,-Kč. Dnes tomu již tak není. Limit byl navýšen na 10.000,- Kč, ale bez nutnosti podávat roční daňové přiznání. Konečně. Konečně úleva pro obyčejné pracující lidi.

Tato úleva se ale nevztahuje úplně na všechny. Je určena pouze pro ty, kteří u žádného ze zaměstnavatelů nemají podepsané Prohlášení k dani. Na druhou stranu se to vztahuje i na jiné druhy  pozic jakou například členové volebních komis či zástupci správních celků (obecní úřady).

Proč právě dohoda?

Dohoda o provedení práce či smlouva o dílo je nejlepší řešením pro všechny, kteří si chtějí přivydělat nejen při zaměstnání, ale též i při středoškolském či vysokoškolském studiu. Povětšinou se využívá při krátkodobých (letních)brigádách nebo při určité práci, která je kalkukovaná jen na několik dní v měsíci či třeba na týden.

Její výhodou je především fakt, že pokud měsíční příjem nepřekročí 10.000,- Kč za měsíc, podléhá srážkové dani 15% a ne dani z příjmů 21%. I těch 6% je totiž dost poznat.

Ale platí zde jedno velké upozornění. A na to si dejte doopravdy pozor. Na dohody o provedení práce smíte ročně odpracovat pouze 300 hodiny. Ani o chlup více. Tak  to stanovuje zákon a tak to musí být. V případě, že byste tuto hodinovou sazbu nedodrželi. Mohli by vás i vašeho zaměstnavatele čekat velmi nepříjemné oplejtačky s českými úřady a především pokuta. Takže si na to raději dávejte velmi dobrý pozor. Protože neznalost zákona vás v žádném případě neomlouvá.

Poznámka závěrem….

Na dohodu o provedení práce smí pracovat studenti již od 15 let, ale na smlouvě musí být podpis jejich zákonného zástupce.

I když pracujete pouze na dohodu, tj. brigádně, je dobré mít uzavřené pojištění odpovědnosti. Ať již vykonáváte jakoukoliv pozici nebo práci. Dejte si na to velký pozor. Pojištění není nijak drahé a kolikrát vám opravdu může zachránit krk.


komentář

  1. Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,