Úspěšný top manažer? Přinášíme Vám 10 předpokladů, jak toho dosáhnout!

úspěch

Snem každého ambiciózního muže či ženy je být úspěšný a dosáhnout to v kariéře daleko. Ale ne každý si jde za svým cílem až do konce. Jak vůbec vypadá úspěšný top manažer? Přinášíme vám exkluzivně 10 předpokladů, které byste měli splňovat, aby jste byli úspěšní!

Dotáhnout to v kariéře až do vrcholového managementu chce kromě dřiny a píle i jisté charakterové vlastnosti a hlavně trpělivost. Nikdo se nestává učeným přes noc.

1. Vůdčí schopnosti

Základním kamenem úspěchu je ale vůdčí osobnost! Pokud se bojíte mluvit na veřejnosti, přesvědčit ostatní, že vy máte pravdu, schováváte se v rohu a když se vás někdo na něco zeptá, potichu jim zakuňkáte odpověď, tak z vás nikdy schopný manažer nebude.

TIP! Pokud s vedením týmu nemáte ještě velké zkušenosti, zkuste si to pomalu například při plnění nějakého projektu, který musíte vypracovat v rámci skupiny, zkuste vzít břemeno do vlastních rukou, rozdělit mezi ostatní práci a dotáhnout projekt do úspěšného konce. Možná se ze začátku setkáte s nevolí kolegů, kterým se nebude líbit, že jste převzal otěže, ale nesmíte se nechat odradit.

Dalším způsobem, jak si nacvičit vůdčí schopnosti, je při obvyklém kariérním postupu, kdy nejprve dostanete na starost 1 až 2 pracovníky pod sebe, které budete řídit, aby váš tým plnit úkoly efektivně.

2. Asertivita – základ úspěchu

O asertivitě se hodně diskutuje ve smyslu, že je to neetický způsob, jak dosáhnout kýženého cíle, mnohdy i agresivní. Není to pravda. Osoba, která komunikuje asertivně, se nebojí vyslovit svoje myšlenky ani přesvědčovat ostatní, ale zároveň respektuje jejich stanovisko a postoj. Pokud si myslíte, že nedisponujete kvalitním asertivním chováním, nezoufejte.

TIP! Tomuto tématu se často věnují psychologové a pořádají za tímto účelem různé workshopy a přednášky, kde se můžete mnoho naučit. Pokud ale raději preferujete studium v soukromí, mohu doporučit knižní publikaci Zakázaná rétorika od Glorie Beck.

3. Nebojte se pobavit své okolí

Abyste ale na své podřízené pouze netlačili se stanovenými úkoly, a oni byli tak nespokojení, je potřeba občas dusnou atmosféru odlehčit, zmírnit tlak a nepřátelství a dodat jim energii. A jak jinak než humorem! Humor navíc pomáhá naladit přátelskou atmosféru a příjemné pracovní prostředí.

4. Buďte otevření

Dá se říci, že otevřenost spadá do kategorie asertivního chování, ale vzhledem k jeho důležitosti bych ho ráda uvedla zvlášť. Otevřenost je velmi důležitá vlastnost, jelikož vám pomáhá poslouchat názory druhých, jejich nové nápady a myšlenky, ale zároveň je předem neodsuzovat bez důkladného zvážení.

5. Loajalita

Pokud chcete být dlouhodobě úspěšní, nesmíte se řídit metodami, jaké například uváděl Niccolo Machiavelli ve své knize Vladař. Jedna věc je jít tzv. „přes mrtvoly“ a vystoupit na kariérním žebříčku rychle, ale zároveň z něj rychle spadnout, anebo jít cestou loajality a poctivosti vůči ostatním a sklidit dlouhodobý úspěch.

TIP! To, co si myslíte a říkate, zároveň dělejte! Ostatní kolegové musí vidět, že pokud máte stanovené nějaké zásady, že je dodržujete, že se chováte čestně a jste loajální vůči firmě.

6. Nebojte se popustit uzdu kreativitě

Pokud budete vše dělat stereotypně, stejným způsobem, jako to dělá milion ostatních lidí, nikdy v tom velkém davu nevyniknete. Popřemýšlejte nad novými směry, které ještě nebyly vyzkoušeny.

7. Vize a inovace

Základem současné úspěšně fungující společnosti je být inovativní a mít nějakou vizi, kam by to daná společnost měla dotáhnout a hlavně jakým způsobem. Této oblasti věnujte náležitý čas, důležité je, abyste na svou vizi přilákal ostatní, kteří půjdou věrně za vámi.

8. Dejte přednost skromnosti před povýšeností

Neukazujte druhým, že vy jste ti nejlepší a nejzkušenější, naopak se svým podřízeným snažte ukázat, že jste jako oni, pomožte jim prosadit jejich nápady a pozvedněte jim sebevědomí.

9. Spravedlnost nade vše

Jako správný vůdce si před vykonáním soudu musíte vyslechnout všechna fakta. Není možné, abyste stranil jednomu pracovníkovi před druhým a vyvolal tak ve svém týmu rivalitu a nedůvěru.

10. Neváhejte se přinést i oběti (svůj volný čas)

V neposlední řadě být úspěšným manažerem neznamená pouze umět rozdávat úkoly druhým a sám si sednout do kanceláře s kafíčkem a dát nohy na stůl. Musíte druhým ukázat, že i vy jste hnacím motorem, který pomáhá dotáhnout úkoly do konce, inspirujte druhé.

Fotografie publikována se svolením pat138241 / FreeDigitalPhotos.net.

Korektura: Jana


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,