Ženy v podnikání – změní se jejich postavení ve společnosti?

business woman

Ženy a podnikání. I když to mým uším zní naprosto v pořádku, sluchu většiny mužů to stále nelahodí. Je zvláštní, že i když nežijeme ve středověku, některé zažité věci se stále nedaří probourat. Jednou z nich je žena =  součást domácnosti a nic jiného.

V současné době je v České republice podíl žen – podnikatelek oproti mužům pouze 30 %. Přitom, pokud se podíváte na okolní státy, zejména severní a západní Evropy (Švédsko, Dánsko,…), tam, jakoby veškeré předsudky zmizely a je běžnou věcí, že ženy zaujímají důležité posty v politice, komerci i ve veřejném životě. A jaká souhra náhod je, že právě tyto země jsou prokazatelně výkonnější v porovnání s ostatními.

Co brání ženám podnikat?

Jak už bylo řečeno na začátku, jednou z největších překážek pro větší zastoupení žen v podnikání jsou jednoznačně předsudky a zažité stavy. Muži nám na jednu stranu poskytují podporu v rovnoprávnosti, ale ve smyslu, abychom si šli stoupnout do fabriky k pásu a pracovali 12 až 16 hodin denně, což není zrovna vzor dobré podpory.

Pokud to tedy chceme dotáhnout daleko, musíme být být o to víc odhodlanější, podnikavější a musíme rovněž vykázat o to výraznější výsledky.

Nedostatečná finanční podpora

Další problém vyvstává spolu s otázkou financování daného projektu nebo podnikání. Předsudky k podnikavým ženám nemá pouze široká veřejnost, ale i bankovní domy, které odmítají nebo poskytují pouze úvěry menšího rozsahu ženám, jelikož mají pochybnosti o jejich solventnosti. Podnikatelky si proto musí buď spoustu peněz našetřit, nebo si půjčit od rodiny či přátel.

Sladění práce a rodiny

Vzhledem k tomu, že jsou ženy stále považovány jako nezbytná součást domácnosti, je velmi těžké si představit, že by se muž ujal pomoci v péči o děti či vaření, a umožnil tak své drahé polovičce věnovat se více práci. Samozřejmě není možné odsoudit všechny rodiny. Nejlepší radou, jak tuto překážku překonat, je stanovit si pravidla chodu domácnosti, sednout si s rodinou a poradit se s nimi o své vizi, připravit je na to, že budete vytíženější a požádat je, aby vám doma více pomáhali.

Pokud jsou součástí vaší práce i některé administrativní záležitosti, které můžete dělat doma, poproste třeba své děti, zdali vám pomohou počítat na kalkulačce částky apod., budou rádi, že s vámi tráví čas a ještě budou mít pocit zadostiučinění, že vám mohou pomoci a že dělají dospělou práci!

Změna k lepšímu?

Vzhledem ke stále častějšímu výskytu této problematiky v mediích i ve společnosti vzniklo v České republice v posledních několika letech značné množství různých podnikatelských komor či sdružení, které se věnují přímo problematice žen-podnikatelek. Za zmínku stojí například Asociace podnikatelek a manažerek ČR, které pomáhají začínajícím podnikatelkám a poskytují jim pomoc v případě jakýchkoliv problémů či nesnází.

Rovněž začaly vznikat různé specializované projekty, které z většiny případů financuje Evropská unie, s jejichž pomocí se mohou snadněji ženy začlenit do světa podnikání (např. Život nápadům,…).

Pokud chcete rozbít stereotypy a chcete rozšířit řady podnikavých žen, nebojte se a jděte do toho!

Fotografie publikována se svolením photostock / FreeDigitalPhotos.net


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,