Chystá se zlepšení podmínek pro zaměstnanecké akcie


Zaměstnanecké akcie jsou především pro start-upové společnosti a začínající podnikatele výhodným benefitem, který jim pomáhá s náborem kvalifikovaných zaměstnanců. Současné podmínky jim však příliš nepřejí. Na obzoru je ale další změna.

Od začátku letošního roku se změnily podmínky pro zdanění zaměstnaneckých akcií. Do té doby byly akcie zdaňované v okamžiku jejich nákupu, a to stejným způsobem jako mzda. Zaměstnanec tak sice mohl akcie nakoupit za výhodnou cenu, avšak v tu chvíli musel rozdíl zdanit a zároveň odvést zdravotní a sociální pojištění. A to i přesto, že v tento okamžik vlastně neměl žádný reálný příjem. Stejně tak musel učinit i zaměstnavatel.

Podle úpravy platné od ledna 2024 zaměstnanci neplatí daň ve chvíli, kdy akcie získají, ale až když nastane některá z uvedených podmínek (např. zaměstnanec prodá svůj podíl, odejde ze společnosti či se odstěhuje do zahraničí).  Sociální a zdravotní pojištění však musí zaměstnanci i zaměstnavatelé odvádět pořád za stejných podmínek jako dříve, tedy v okamžiku získání akcií. Chystá se však změna i v této oblasti, cílem je  společně s platbou daní odsunout také platbu odvodů ze zaměstnaneckých akcií, a tím celý proces sjednotit.

Návrh na změnu byl přidán k novele zákona o investičních společnostech. Zástupci vlády využili tuto novelu k úpravám několika změn již dříve schválených v rámci konsolidačního balíčku. Mezi další návrhy v rámci novely tak patří například úprava podmínek pro DPP/DPČ či vyjasnění pravidel pro zdanění zaměstnaneckých benefitů.

Novelu zákona čeká 19. března ještě poslední čtení v Poslanecké sněmovně. Odsud by měl návrh putovat rovnu k projednání do Senátu. O tom, kdy a v jakém znění bude novela přijata, vás budeme průběžně informovat.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

Vítejte na Velkém portálu pro statutáry.

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.