Další novela ZP: Zruší se schválené přesčasy lékařů?

Novelu zákoníku práce, která vstoupila v účinnost 1. října, čeká další projednávání. Poslanci se za dva týdny chystají podat návrh novely, která má zrušit přesčasovou práci lékařů. Tato změna totiž měla za následek hrozbu hromadných výpovědí. Sekce mladých lékařů informovala, že téměř 5 000 lékařů podalo výpověď kvůli této změně, což může představovat až 30 až 40 procent z těch, kteří pracovali ve nemocnicích.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek věří, že novela zákoníku práce a další opatření, která budou spolu s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou představena, pomohou vyřešit tuto situaci. Plánují tuto novelu předložit vládě za dva týdny a doufají, že projde rychlým schválením ve sněmovně, tzv. devadesátkou.

Ministerstvo zdravotnictví také pracuje na metodickém pokynu pro ředitele přímo řízených nemocnic, zejména fakultních nemocnic, o tom, jak se má přistupovat k přesčasové práci lékařů. Podle zástupců sekce lékaři momentálně pracují dobrovolně více než 416 hodin přesčas, což bylo maximální povolené množství do konce září. Nově mohou odpracovat až 832 hodin za rok.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

Vítejte na Velkém portálu pro statutáry.

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.