Novela informačního zákona má finální podobu: chybí už jen prezidentův podpis

Novela zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, která prošla 20. července Poslaneckou sněmovnou, míří k podpisu prezidentovi! Sněmovna jej schválila 10. srpna.

Jak jsme již informovali v předešlých aktualitách, ve hře bylo mimo zveřejňování platu úředníků i další změny zákona. Finální verze zákona obsahuje například tyto změny:

  • okruh povinných subjektů se rozšiřuje o veřejné podniky (státem nebo samosprávou ovládané podniky podnikající v odvětvích, jako je například energetika či doprava),
  • vzniká povinnost zveřejňovat ve formě otevřených dat (dynamická data, jako například data ze senzorů sledujících dopravu či počasí),
  • zároveň je zajištěna také větší ochrana informací, které se týkají kritické infrastruktury a ochranu informací obchodních společností se 100% státní majetkovou účastí pohybujících se v konkurenčním prostředí.

Novela tedy mimo ukládání přísných zveřejňujících povinností myslí i na to, že někteří žadatelé zneužívají právo na informace za účelem nedůvodného zatěžování až šikany povinných subjektů, existují tedy i možnosti žádost odmítnout.

Více informací (nejen) o povinnostech, které z novely zákona nově plynou se dozvíte na semináři Přelomové změny v informačním zákoně v roce 2022, který se koná 29. září 2022. Podrobnosti a možnost přihlášení naleznete zde.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

Vítejte na Velkém portálu pro statutáry.

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.