ODKLEPNUTO: První změny zákoníku práce startují už 1. 10.

Nečekané se včera stalo skutečností. Poslanci přehlasovali Senát a definitivně tak dali zelenou novele zákoníku práce. Na co se nyní musíte co nejrychleji připravit a jaké změny udeří v následujících měsících?

Na účinnost se spěchá

K účinnosti novely již nyní zbývá jen podpis prezidenta a její vyhlášení ve Sbírce zákonů. Stihne-li se obojí ještě do konce září, nabyde část novely účinnosti již 1. 10. Zaměstnavatelé tak nemají příliš času nazbyt. Příval nových povinností na ně dopadne dříve, než se nadějí. Vláda má totiž pádný důvod s novelou spěchat. Snaží se jejím přijetím odvrátit milionovou pokutu, která Česku za časovou prodlevu hrozí ze strany Evropské komise.

Nová pravidla DPP/DPČ a další změny

Schválená novela zavádí celou řadu změn, které se dotknou všech zaměstnavatelů. Nově budou mít například zaměstnanci pečující o děti do 9 let či o své blízké, nárok na kratší úvazek, práci z domova nebo na jiné uspořádání pracovní doby. Těhotným ženám a rodičům malých dětí zase nesmí být nařízeno pracovat přesčas. Další zásadní změny se týkají také zaměstnávání na dohody konané mimo pracovní poměr. Pracovníkům zaměstnaným na některou z dohod bude zaměstnavatel nově muset garantovat právo na dovolenou, překážky v práci či příplatky za práci přesčas. Podoba zaměstnávání na DPP/DPČ se tak v mnoha směrech přiblíží práci na hlavní pracovní poměr.

Senátem prosazované pozměňovací návrhy k novele se nakonec schválit nepodařilo. Mezi těmito návrhy bylo například zmírnění povinnosti rozvrhovat práci zaměstnancům pracujícím na dohodu tři dny dopředu či odklad účinnosti novely až k lednu roku 2024.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

Vítejte na Velkém portálu pro statutáry.

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.