Parlament schválil zákon o whistleblowingu, zbývá už jen podpis prezidenta

Dlouho očekávaný zákon o ochraně oznamovatelů, který v Česku zavádí whistleblowing, již úspěšně prošel oběma komorami Parlamentu. Na cestě k vydání zákona tak zbývá již jen poslední krok a tím je podpis prezidenta.

Již na začátku května postoupila Poslanecká sněmovna návrh zákona Senátu. Ten jej na schůzi naplánované na 1. června neprojednal ani k němu nepřijal žádné usnesení. Podle platných pravidel legislativního procesu tak došlo k postoupení zákona do závěrečné fáze před jeho definitivním vyhlášením tedy k podpisu ze strany prezidenta republiky.

Bude-li nový zákon vyhlášen ve Sbírce zákonů ještě v průběhu června, budou mít zaměstnavatelé s 250 a více zaměstnanci povinnost zavést ve svých organizacích nové procesy nejpozději do 1. srpna! U zaměstnavatelů s menším počtem zaměstnanců se počítá s odkladem účinnosti zákona. Pro ně tak bude platit lhůta pro splnění nových povinností do 15. prosince.

Zákon o ochraně oznamovatelů implementuje evropskou směrnici z října roku 2019. Kvůli dlouhému otálení s přijetím zákona čelí Česká republika v současnosti žalobě ze strany Evropské komise a hrozí jí milionová pokuta.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

Vítejte na Velkém portálu pro statutáry.

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.