Platy a odměny úředníků: budou částky povinně veřejné?

Novela zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím bude ukládat nové povinnosti. Úřady a další instituce, například nově vymezené veřejné podniky budou s největší pravděpodobností mimo jiných informací povinni poskytovat také informace o platech a odměnách svých úředníků. Návrh prošel 20. července Poslaneckou sněmovnou.

Nově je veřejný podnik definovaný jako společnost, která vykonává relevantní činnost podle zákona o zadávání VZ, nebo ve kterých mají státní orgány nebo veřejné instituce dominantní vliv. Příkladem může být ČEZ nebo dopravní podniky.

Cílem vlády je reagovat na chaos ohledně zveřejňování platů a mimořádných odměn vysoce postavených úředníků. Současná praxe byla taková, že jeden úřad poskytl informace bez problémů, zatímco druhý odmítal sdělit co bylo důvodem odměny.

To byla vždy úplná absurdita, nynější novela by měla říct, že u výše postavených a významnějších úředníků a funkcionářů je správně první varianta.“, upřesňuje expert na zveřejňování informací Kužílek.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

Vítejte na Velkém portálu pro statutáry.

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.