Prezident stihl do konce roku podepsat další zákony

V pátek 16. prosince 2022 podepsal prezident republiky Miloš Zeman hned několik zákonů. Přináší změny hlavně pro oblast podnikání. Mezi nejsledovanější podepsané novely patří hlavně novely zákona o státní sociální podpoře, zákona o elektronické evidenci tržeb nebo zřizování datových schránek.

Konec EET
Evidence tržeb, která začala fungovat v roce 2016 je v současné době pozastavena, nicméně měla být od roku 2023 znovu spuštěna. Skončí s Novým rokem a to bez náhrady.

Přídavky na dítě vzrostou o stovky korun
Další podepsanou novelou byla novela zákona o státní sociální podpoře. Zvyšuje přídavky na dítě o 200 korun, tedy na částky 830-1580 Kč. Navýšení započne již od ledna 2023.

Další změny u datových schránek
V neposlední řadě byl prezidentem podepsán také nový zákon, který upravuje povinné zřízení datových schránek. Automatické zřízení datových schránek obyvatelům neproběhne a budou ji moci získat pouze na vyžádání. Zato podnikatelům schránka zřízena bude a to v souvislosti s elektronizací postupů orgánů veřejné moci. Pozor, s vlastnictvím datové schránky se pojí i určité povinnosti. Mezi ty nejdůležitější patří především elektronické podávání daňových přiznání, přihlášek k registraci nebo oznámení o změně registračních údajů včetně příloh.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

Vítejte na Velkém portálu pro statutáry.

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.