Vláda podá pomocnou ruku zastropováním energií i podnikům a živnostníkům

O zastropování cen elektřiny a plynu pro domácnosti se intenzivně mluví už několik měsíců. Kabinet Petra Fialy předložil do Parlamentu mimo jiné i návrh novel energetického zákona, které umožní zastropení cen i pro živnostníky a podniky. Na legislativní předloze i na výši zastropených cen se vláda shodla na mimořádném jednání na počátku týdne.

Návrh novely energetického zákona má vládu zplnomocnit ke stanovování cen elektřiny a plynu, v krajním případě i k ukládání povinnosti výroby nebo dodávky, nabídky elektřiny a plynu nebo případně limitovat obchodování s elektřinou nebo plynem.

Zastropení tedy platí pro domácnosti, živnostníky i podnikatele (maloodběratele) a vláda jej schválila následovně:

  • Cena silové elektřiny vč. DPH činí 6 korun za kilowatthodinu,
  • cena plynu vč. DPH činí 3 koruny za kilowatthodinu.

Za stejnou cenu energie nakoupí i poskytovatelé veřejných služeb jako např. samosprávy, školy, nemocnice apod. Dodavatel energie bude určen státem. Na úhradu nákladů vláda plánuje využít zvýšenou dividendu státních podniků, novou válečnou daň a přebytky výnosů z prodeje emisních povolenek.

Vláda mimo jiné v souvislosti s nově přijatými kroky rozhodla o změně předchozího nařízení vlády o příspěvku na úhradu nákladů za energie (tzv. úsporný tarif). Vláda se rozhodla zrušit povinnost dodavatelů energií zaslat do konce září zákazníkům nové rozpisy záloh na energie, neboť po nově rozhodnutém zastropování cen budou muset dodavatelé zálohy opět přepočítat tak, aby odpovídaly novým maximálním cenám.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

Vítejte na Velkém portálu pro statutáry.

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.