Správce daně v některých případech může stanovit daň i bez součinnosti daňového subjektu, a to podle pomůcek. Co to znamená pro daňový subjekt a jak této situaci předejít, shrnujeme v našem článku.
Kdy může správce daně stanovit daň podle pomůcek?
Pomůcky mohou nastoupit, pokud jsou dodrženy dvě podmínky:
- daňový subjekt nesplní své povinnosti při dokazování uváděných skutečností; a
- daň není možné stanovit dokazováním.
To znamená, že daňový subjekt např. neprokáže svá daňová tvrzení, nepodá daňové přiznání nebo správci daně neposkytne součinnost v nalézacím řízení. Tohoto postupu lze využít i při nesplnění zákonné povinnosti vést řádně účetnictví. Uvedená pochybení na straně daňového subjektu následně mohou vyústit v to, že správce daně nemá podklady ke stanovení daně dokazováním. Dokazování je nicméně preferovanou variantou stanovení daně. Správce daně proto musí odůvodnit, proč takto daň stanovit nešlo.
Které pomůcky může správce daně použít?
- Porovnání srovnatelných daňových subjektů a jejich daňových povinností. Údaje jiných daňových subjektů by měly být hlavním východiskem při stanovování daně podle pomůcek. Správce daně přihlédne k obdobným případům, ale přitom zohlední specifika daňového subjektu (např. odlišnosti ve výši obratu, počtu zaměstnanců, výši majetku atp.).
- Důkazní prostředky, které nebyly správcem daně zpochybněny. Jde o důkazy, které buď již daňový subjekt předložil nebo je má správce daně k dispozici z daňové kontroly. Správce daně k nim má přihlédnout ve vztahu k rozsahu činnosti daňového subjektu.
- Podaná vysvětlení. Jedná se o vysvětlení podle § 79 daňového řádu, která sice nelze použít jako důkazní prostředek, jako pomůcku však ano. Správce daně by ale i tak měl k podaným vysvětlením přistupovat s rezervou, protože nemusí být pravdivá.
- Vlastní poznatky správce daně získané při správě daní. Může se jednat např. o dostupné statistické údaje nebo informace o obvyklé marži.
Správce daně tedy fakticky odhaduje skutečnou výši daňové povinnosti, a to např. na základě hospodářských výsledků daňového subjektu z minulosti nebo hospodářských výsledků obdobných daňových subjektů.
Jaké jsou důsledky pro daňový subjekt?
I když má správce daně povinnost přihlédnout k výhodám, které mohou pro daňový subjekt ze zjištěných skutečností vyplývat, pomůcky mohou mít pro daňový subjekt negativní důsledky. Protože se jimi výše daňové povinnosti stále jen odhaduje, mohou mnohdy vést ke stanovení vyšší daně, než která by byla vypočtena, pokud by daňový subjekt správci daně poskytl důkazy a další součinnost.
Praktické tipy, jak se pomůckám vyhnout
- Plňte zákonné povinnosti. To zahrnuje včasné a úplné podání daňových přiznání a řádné vedení účetnictví. Dále je nutné vždy důkladně dokládat správci daně všechny skutečnosti, které mají vliv na stanovení daně a které daňový subjekt tvrdí.
- Komunikujte, komunikujte, komunikujte. Daňový subjekt by měl aktivně komunikovat se správcem daně a poskytovat požadované informace a vysvětlení. Je lepší proaktivně řešit jakékoliv nejasnosti nebo problémy, než čekat na vyhodnocení správcem daně.
- Svěřte problematiku do rukou profesionálů. Právníci nebo daňoví poradci mohou daňové subjekty provázet v daňovém řízení od začátku do konce a pomoci jim vhodně a včas reagovat.