Windfall tax: spása nebo zbytečnost?

Windfall tax (= daň z mimořádných neočekávaných zisků) bude platit od 1. ledna 2023 a trvat po dobu tří let. Podle Michala Jelínka, partnera V4 Group, vláda tím, že zavedla daň z neočekávaných zisků, reaguje na aktuální potřebu získat prozatímní zvýšení státního rozpočtu. Jak bude daň vypadat? Splní svůj cíl a zaplní státní kasu? Jak se na ni tváří ekonomové?

Daň z mimořádných zisků bude, jak již bylo zmíněno, platit od 1. ledna roku 2023. Týkat se bude společností z oblasti výroby, bankovnictví, petrolejářství, obchodu s energiemi, a těžbě fosilních paliv. Daň vychází z pravidel Evropské unie a bude představovat 60% daňovou přirážku, která se bude týkat nadměrného zisku firem ze zmíněných oblastí. Ten bude představovat rozdíl mezi základem daně v daném roce a průměr základů daně za poslední 4 roky navýšený o 20 %.

Do státní kasy by mělo v roce 2023 putovat o 85 miliard navíc. Dalších zhruba 15 miliard korun mají v příštím roce přinést cenové stropy pro výrobce energií podle návrhu Evropské komise. V roce 2024 Ministerstvo financí počítá s 39 miliardami korun. V roce 2025 pak s částkou 25 miliard korun. Ekonomové ale tomu, že se na dani povedou vybrat plánované částky, moc nevěří. Kromě očekávaných částek kritizují také především rychlost zavedení a s tím i riziko špatné formulace zákona.

Podle ministerstva financí je účinnost nové daně nastavena na roky 2023 až 2025. Příští rok se už některé firmy budou muset připravit nejen na platby daň z příjmů právnických osob, ale také na platbu záloh na tuto mimořádnou daň.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

Vítejte na Velkém portálu pro statutáry.

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.