Zákon o ochraně spotřebitele se po čtvrt roce dočká dalších změn

Zkraje letošního roku odstartovala novela zákona o ochraně spotřebitele, která výrazně upravila podmínky obchodování. Změny se týkaly smluvních podmínek, ověřování recenzí, pravidelných reportů určitých dat i sankce za jejich porušení. Současné znění zákona ale v jeho přestupkové části není jednoznačné a mohl by vyvolat právní nejistotu. Co přesně se předkladatelům návrhu na změnu zákona nelíbí?

Dle současného znění není jasné, kdo by měl projednávat případné přestupky. Jedna z možností výkladu zákona dokonce může i povolit řeše ní přestupků jen a pouze České obchodní inspekci. To by podle předkladatelů vážně postihnout dozor nad právy spotřebitelů.

Přestupková část zákona zapomněla zahrnout orgány jako například Energetický regulační úřad, Český telekomunikační úřad, živnostenské a celní úřady, Česká národní banka, Státní zemědělská a potravinářská inspekce nebo krajské hygienické stanice. Zákon tak může způsobovat zbytečný zmatek nebo zdlouhavý proces řešení nesrovnalostí v zákonných povinnostech.

Předkladatelé návrhu chtějí, aby novela nabyla účinnosti hned po vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

VIDEO: přehled největších legislativních změn roku 2023, které dopadnou na české firmy. Pro spuštění klikněte zde.

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.