Zákon o ochraně spotřebitele se po čtvrt roce dočká dalších změn

Zkraje letošního roku odstartovala novela zákona o ochraně spotřebitele, která výrazně upravila podmínky obchodování. Změny se týkaly smluvních podmínek, ověřování recenzí, pravidelných reportů určitých dat i sankce za jejich porušení. Současné znění zákona ale v jeho přestupkové části není jednoznačné a mohl by vyvolat právní nejistotu. Co přesně se předkladatelům návrhu na změnu zákona nelíbí?

Dle současného znění není jasné, kdo by měl projednávat případné přestupky. Jedna z možností výkladu zákona dokonce může i povolit řeše ní přestupků jen a pouze České obchodní inspekci. To by podle předkladatelů vážně postihnout dozor nad právy spotřebitelů.

Přestupková část zákona zapomněla zahrnout orgány jako například Energetický regulační úřad, Český telekomunikační úřad, živnostenské a celní úřady, Česká národní banka, Státní zemědělská a potravinářská inspekce nebo krajské hygienické stanice. Zákon tak může způsobovat zbytečný zmatek nebo zdlouhavý proces řešení nesrovnalostí v zákonných povinnostech.

Předkladatelé návrhu chtějí, aby novela nabyla účinnosti hned po vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

Vítejte na Velkém portálu pro statutáry.

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.