Dne 5. září 2024 byl zahájen příjem žádostí o podporu do 2. veřejné soutěže programu THÉTA 2, který spravuje Technologická agentura ČR. V soutěži je možné získat podporu na aplikovaný výzkum a inovace v rámci modernizace energetického sektoru.
Soutěžní lhůta běží do 23. října 2024 a o podporu mohou žádat i velké podniky. Celková alokace soutěže činí 700 mil. Kč a je rozdělena do třech podprogramů.
Podprogram 1 – Výzkum ve veřejném zájmu je určen pro projekty zabývající se dekarbonizací, decentralizací, digitalizací a demokratizací energetického sektoru z pohledu veřejného zájmu. V tomto podprogramu lze získat podporu maximálně ve výši 15 mil. Kč na jeden projekt.
V podprogramu 2 – Energetické technologie pro konkurenceschopnost lze podpořit projekty, které jsou zaměřeny na přípravu technologií a řešení s rychlým uplatněním v praxi. Takové projekty by měly zvýšitt konkurenceschopnost inovační sféry a zároveň přispět k plnění klimaticko-energetických a environmentálních cílů ČR. Maximální částka podpory na projekt není v tomto podprogramu omezena.
Podprogram 3 – Technologie k zajištění dlouhodobé udržitelnosti energetiky cílí na komplexní a dlouhodobé projekty vykazující z hlediska aktuálně využívaných technologií a řešení nižší stupeň technologické připravenosti. U takových projektů se neočekává rychlé uplatnění v praxi, ale naopak mají přispět k zásadním a průlomovým inovacím ve střednědobém až dlouhodobém horizontu. Stejně jako v předchozím podprogramu není maximální výše podpory na projekt omezena.
Maximální míra podpory pro velké podniky je stanovena na 25-65 % způsobilých výdajů v závislosti na tom, zda žadatel realizuje průmyslový výzkum či experimentální vývoj, případně zda projekt probíhá v účinné spolupráci s dalším relevantním subjektem. Doba realizace projektu může být u prvních dvou podprogramů maximálně 48 měsíců, u třetího podprogramu je maximální doba řešení projektu stanovena na 80 měsíců.
Projekt je možné začít realizovat nejdříve v květnu 2025 a nejpozději v červenci 2025. Předpokládá se, že výstupy, resp. výsledky budou uplatněny v praxi. Výstupem projektu musí být např. průmyslový vzor, užitný vzor, funkční vzorek, prototyp, patent, software, poloprovoz atd. Projekty je možné uskutečnit na celém území ČR včetně Prahy.